Beta-glukány sú prírodné polysacharidy, ktoré sú považované za jeden z najznámejších prírodných imunostimulátorov. V Japonsku sa od osemdesiatych rokov používajú ako liečivo na podporu imunitného systému. Keďže ich naše telo nevie samo vyprodukovať, musíme ich prijímať externou formou, napríklad konzumáciou pekárskeho droždia, obilných výrobkov (z jačmeňa, ovsa, raže alebo pšenice), ale aj z medicínskych húb, akou je v našich zemepisných šírkach známa hliva ustricová.
Ako beta-glukány podporujú imunitu
Beta-glukány sú imunomodulátory. To znamená, že sa zachytia na receptory našich imunitných buniek, čím naštartujú sériu udalostí, ktoré pomáhajú regulovať a zefektívniť náš imunitný systém. Beta-glukány stimulujú makrofágy (imunitné bunky), ktoré pohlcujú patogény (vírusy alebo baktérie) a zároveň signalizujú iným imunitným bunkám, že majú zaútočiť. Makrofágy totiž uvoľnia molekuly cytokíny, ktoré prenášajú dôležité informácie medzi bunkami. Beta-glukány taktiež štartujú lymfocity, ktoré sú súčasťou bielych krviniek a sú prirodzenými zabijakmi vírusov, baktérií. Tie sa na votrelcov naviažu a uvoľnia potrebné chemické látky na ich zničenie.
Keď začnete beta-glukány užívať, trvá približne 3 dni, pokiaľ sa dostanú do celého tela . Preto je dôležité pre dosiahnutie čo najpriaznivejších a najlepších účinkov užívať ich pravidelne.
Čo hovoria klinické štúdie
Ako beta-glukány pomáhajú pri ochoreniach horných dýchacích ciest
U športovcov nadmerná fyzická záťaž častokrát zvýši riziko ochorenia horných dýchacích ciest, ako sú bolesť hrdla, kašeľ, zápaly, alebo infekcie. Podľa štúdie publikovanej v Journal of sports & science medicine, dlhodobé užívanie beta-glukánov pomáha predísť týmto ochoreniam. Štúdia bola zrealizovaná na 75 bežcoch maratónu (35 mužov a 40 žien) vo vekovej kategórii 18-53 rokov. Títo bežci 4 týždne pravidelne užívali 250mg – 500 mg beta-glukánu. Po mesiaci užívania zaznamenali značný úbytok problémov s dýchacími cestami, lepšie celkové zdravie a lepšiu náladu.
Ako beta-glukány pomáhajú pri bežných ochoreniach
Vedecká štúdia od známeho českého botanika Václava Vetvičku potvrdila, že dvojtýždňové užívanie beta-glukánov pomáha znížiť nepriaznivé symptómy chrípkových ochorení. Štúdia taktiež ukázala, že pravidelné užívanie beta-glukánov pomáha nielen znížiť symptómy, ale aj uľahčiť priebeh ochorenia.
Záver
Beta-glukány sú veľmi efektívne pri budovaní silného imunitného systému a pri znížení nepriaznivých symptómov ochorení. Ako však už bolo spomenuté, je dôležité ich užívať pravidelne a dlhodobo. Jedným zo spôsobov jeho príjmu do organizmu je užívanie napr. 100% extraktu z hlivy ustricovej neoglucan®️ tinktúra, ktorá je prirodzeným a bohatým zdrojom beta-glukánov. Jej špecifikum je aj samotný proces prípravy. Tinktúra zreje 6 mesiacov, čím sa dosiahne synergický účinok všetkých účinných látok hlivy ustricovej, vrátane samotných beta-glukánov.
Nepodporuje aj rast rakovinových buniek – ako sa hovorí o niektorých B vitamínov ?
Nie je to jednoduché na vysvetlenie. Betaglukány sú polysacharidy. Nevieme o tom, že by betaglukány podporovali rast nádorových buniek. Navyše každý druh nádoru/rakoviny je úplne iný a priebeh ochorenia závisí od množstva faktorov. Je nemožné všetky z nich eliminovať, poväčšine ani nevieme aké to sú. Niektoré B-vitamíny (napr. B12) zhoršujú rakovinu tak, že ju “živia”.
Betaglukány svojím pôsobením modulujú imunitu, ktorá bojuje a chráni telo pred cudzorodými lázkami, aj nádormi, podporujú prirodzenú imunitu. Používajú sa práve ako doplnková liečba a prevencia onkologických ochorení.
Zdravím! S povzdychom konštatujem, že lockdowny nám o. i. znemožnili aj prístup k zdrojom prírodnej hlivy ustricovitej – významnej jesennej a zimnej huby – ktorá rastie najlepšie vtedy, keď je najhoršie sychravé počasie. V tomto zmysle – sezóna bola ideálna – avšak tie potvorky – asi zo solidarity s ľuďmi – nerástli. Málokto si uvedomuje, ako je najmä poľnohospodárska krajina decimovaná fungicídnymi postrekmi, takže viac húb rastie vnútri obcí ako v prírode, a hliva – ako drevokazná huba je jednou z mála odolných /mycélium chránené drevom/ jedlých húb, ktoré zachraňujú hubárom v nížinách sezónu. Kupovať hlivu v supermarkete je proti cti – zvlášť ak je pestovaná na slame s močovinou, a aj jej habitus bledého utopenca tomu zodpovedá, a senzorické vlastnosti sa k nádhernej vôni a chuti hlivy z prírody nedajú ani prirovnať. Teda naozaj záleží na zdrojovej surovine, z ktorej sa neoglucan vyrába. Hliva – ako liečivá potravina by sa mala tepelne pripravovať maximálne 5 minút, avšak hliva nazbieraná na pňoch a kmeňoch v prírode sa musí kvôli možným parazitom od značkujúcich zvierat tepelne upravovať až 25 minút.
Viac odpovedí k otázke by mohol priniesť článok o inej hube – čage, ktorá sa u nás nevyskytuje, pretože rastie v brezových lesoch Fínska a Ruska, a k nám sa dováža – podotýkam, že v rôznej kvalite a obsah niektorých látok sa tak údajne líši rádovo v desať, až stonásobkoch. Naozaj kvalitnú čagu zoženiete vďaka samotným miestnym poctivým zberačom, ktorí doma pracujú ako liečitelia. Kvôli tomu, že tu nechcem uvádzať konkurenčný výrobok na Slovensku – dávam sem link na českú stránku. Koho to zaujíma – nech si prelúska internet.
Mňa by zaujímalo, či vaša firma nejakým spôsobom spolupracuje s alternatívnym onkologickým pracoviskom v Dunajskej Strede, ktoré sa zaoberá práve liečením rakoviny pomocou húb. Tiež chcem podtrhnúť tú fermentáciu, pretože správne dlhodobé lúhovanie je dôležité aj pri čage. Zaliata horúcou, ale nie vriacou vodou by sa mala lúhovať až 48 hodín, teda komerčné návody pripravovať ju ako bežný čaj sú vyslovene nesprávne. Ako zaujímavosť uvádzam recept jedného diskutéra – 150 g čagy mesiac lúhovanej v 2 litroch vodky prinieslo efekt vynikajúcej domácej 100-ročnej whisky!
https://bioporadce.cz/caga/
Dobrý deň, ďakujeme za váš odkaz. Máte pravdu, kto má prístup k prírodným zdrojom, je to najlepšie. Priemyselné pestovanie má však tiež svoje opodstatnenie, ak je pripravený substrát kvalitne. Na Slovensku máme v tomto smere dlhoročnú tradíciu a stále sa tým dosť intenzívne zaoberá aj Výskumný ústav v Nitre, s ktorým spolupracujeme, aby boli jednotlivé kmene Hlivy ustricovej čo najkvalitnejšie, čo sa týka obsahu prospešných látok.
Naše spracovanie extraktu vyvíjame dlhé roky a myslíme si, že naša meďou je veľmi šetrná a snaží sa zachovať čo najviac prírodných látok už v konečnom produkte. Sami extrakt užívame na dennej báze už roky a máme s ním naozaj vynikajúce výsledky. To si už musí na sebe vyskúšať každý sám, ale veríme, že ponúkame aspoň niečo z prírody, čo môže ľuďom v tejto dobe pomôcť správne si nastaviť fungovanie imunitného systému. Je to samozrejme dlhodobý proces, ale dá sa to!
Čo sa týka spolupráce s onkológmi, tak s Dunajskou stredou nespolupracujeme.
Prajeme pevné zdravie a veľa optimizmu.
Zdravím Vás – ešte si dovolím malý dodatok – nevyzvedám, je to vec inšpirácie – „možná spolupráca“ pythium oligandrum pri fermentácii hlivy – ak sú k dispozícii špecifické enzýmy a poznáme trofické potreby tejto huby – predátora. To, že sa p. o. živí plesňami, ale aj vyššími hubami je jedna vec, druhá – čo po p. o. zostane, resp. tak ako sa hvozdí slad – aj tu možno určité procesy zastaviť. Ďalej myslím na špecifické bielkoviny – hliva 9% – „mäso z lesa“. Aj táto huba má bližšie k živočíchom ako k rastlinám.
Spomínajú sa antioxidačné vlastnosti liečivých húb voči voľným radikálom, ale táto neutralizácia radikálov zároveň nevedie k ich vylučovaniu z tela – organizmus ich uloží obvykle do tuku. Aby sa telo zbavilo toxínov – musia byť z vo vode nerozpustného stavu prevedené rýchlo stráviteľnými bielkovinami na vo vode rozpustné a potom ich obličky vedia vylúčiť, takže 9% obsah bielkovín v hlive je veľmi zaujímavý – čo tým? Odpad? Narážam na veľmi mylné uchopenie liečivých pôstov, keď po 48 hodinách pečeň a svaly spotrebujú zásoby glykogénu – spustí sa štiepenie tukov, vďaka čomu organizmus zaplavia v tuku uložené toxíny – lekári potom zavádzajú, že vyhladovanie spôsobí závrat – iste – ale nie nedostatkom cukru, ale autointoxikáciou. V tejto fáze sú preto dôležitejšie ako vitamíny, ktoré neutralizujú voľné radikály – práve tie vyplavujúce bielkoviny. K dispozícii máme vajíčka sliepok kŕmených GMO sójou, alebo ortuťové ryby. Teda – prečo nie bielkovinový produkt z fermentácie hlivy? Nemám pojem o množstvách hlivy, ktoré spotrebujete, len sa zamýšľam, či pri výrobe neoglucanu neplýtvate surovinou, v ktorej existujú aj iné hodnotné zložky. A práve pre liečenie a vyliečenie cukrovky 2. typu – pôst plus dočasná ketodieta.
„V roce 2006 byla založena firma Bio Agens Research and Development–BARD, s.r.o. za účelem výzkumu, vývoje a následné výroby přípravků s mikrobiálními účinnými látkami pro používání v humánní, veterinární a komunální oblasti. V roce 2010 získali spoluautoři Suchánek a Klimeš z firmy Bio Agens Research and Development–BARD, s.r.o. patent pro využití mikroorganismu Pythium oligandrum, jeho propagulí, enzymů atd. pro humánní, veterinární, komunální a další využití.“
Čiže zhrniem – pokiaľ pristupujete k hlive ako ku rastline – po extrakcii cielených látok vám ostáva „drevený“ odpad, vláknina. Lenže ak pristupujete k hlive ako ku živočíchu – po extrakcii vám ostáva „mäso“ – preto som ich nazval potvorkami.